BANSKOBYSTRICKÉ Kultúrne leto 2023

Nahrávam Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

BANSKOBYSTRICKÉ Kultúrne leto 2023

15 júna, 2023 / 8:00 10 septembra, 2023 / 22:30

Kultúrne leto v meste pod Urpínom prináša od júna do septembra bohatý kultúrny program i viaceré sprievodné podujatia. Rozmanitý program myslí na všetky vekové kategórie , milovníkov rôznych umeleckých žánrov, prináša kultúru počas letných dní nielen na námestia, ale aj na sídliská, nábrežia, do parkov, záhrad a ulíc Banskej Bystrice. Vybrať si môžete z bohatej ponuky koncertov, divadiel pre deti, výstav, komentovaných prehliadok mesta i kostolov.  O príjemnú atmosféru v uliciach mesta sa postarajú i banskobystrickí hudobníci, herci, výtvarníci či tanečníci.

Brány do Kultúrneho leta už tradične otvoríme Dňami mesta 15. – 18.6.2023.  Jedinečný mestský happening bude tentokrát inšpirovaný osobnosťou Teofila Štadlera a Štadlerovým nábrežím aprinesie neopakovateľnú atmosféru do ulíc nášho mesta.

Výnimočným zážitkom tohtoročného Kultúrneho leta  bude nepochybne najslávnejšie neoperné dielo Requiem, majstra talianskej romantickej hudby Guiseppe Verdiho, v atraktívnej open air forme pripravené v spolupráci Mesta Banská Bystrica so Štátnou operou  Banská Bystrica.

Umelecký zážitok divákov umocní nádherný starobylý priestor pri Barbakane na Námestí Štefana Moysesa. (22.6.2023 o 19:30 hod.)      

Petermanova veža, ktorá tvorí súčasť opevnenia Barbakanu, sa druhú júlovú sobotu (8.7.2023 od 19:00 hod.)  na okamih zmení na vertikálne pódium pre wall dancing. Pouličné vystúpenia či svietiaci obyvatelia podmorského sveta rozžiaria historický priestor mestského hradu a zavedú návštevníkov do sveta fantázie. 

Obľúbeným projektom s názvom Sídliskové večerníčky sa neobvyklé priestoryna sídliskách Fončorda, Podlavice, Radvaň a Sásová počas letných prázdnin premenia na divadelné javisko a deti s rodičmi si spoločne užijú veselé  predstavenia pod holým nebom v podaní hercov profesionálnych divadiel – SpozaVoza, Harry Teater, Divadlo Žihadlo či Potulné dividlo J+T. Tento rok sa Sídliskové večerníčky rozšíria aj o mestské časti Uľanka a Šalková. V Uľanke malých nezbedníkov rozveselí svojimi príbehmi hudobník a autor rozprávkových kníh pre deti Braňo Jobus, do Šalkovej zavíta Divadlo Clipperton s príbehom jednej neobyčajnej lampy, ktorá je zakliata v zemi na meno Aladina.

V rámci Kultúrneho leta určite nebude chýbať obľúbené Voľné pódium (4. – 6.8.2023).  Projekt dáva priestor predovšetkým umelcom s vlastnou autorskou tvorbou. Tento rok sa po prvýkrát predstaví aj hip-hopová crew, ktorá pôsobí v našom meste a regióne už niekoľko rokov a svojich fanúšikov má najmä v radoch mladých ľudí a študentov. Trojdňový festival aj tento rok uzavrú koncerty známych slovenských skupín Darkness Positive a Medial Banana. Záujemcovia o vystúpenie – umelci, kapely, speváci, inštrumentalisti, sa môžu prihlasovať na mailovú adresu: zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk do 15.júla 2023.

Milovníci historických vozidiel si zas prídu na svoje 12. augusta o 10:30 hod.

Deviaty ročník obľúbenej akcie Grand Retro Show prinesie na Námestie SNP prehliadku historických vozidiel i motoriek s posádkami v dobových kostýmoch a tiež koncert banskobystrickej kapely Slovak Tango.

Večer súčasného tanca, Letný SLOVOMfest, koncerty, tvorivé dielne, výstavy, či diskusia zaplnia i priestory  Robotníckeho domu.

Nabitý program Kultúrneho leta doplní autorské čítanie poézie ARS POETICA NEOSOLIENSIS v historickej radnici.

Inšpiratívny a rôznorodý program počas Kultúrneho leta pripravuje aj  Stredoslovenské osvetové stredisko či Stará Tržnica.

Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Banská Bystrica pripravuje letnú aktivitu pre deti Prázdniny s remeslom ale aj Letnú školu remesiel pre dospelých.

Tohtoročné kultúrne leto zavŕšime 365. Radvanským jarmokom, ktorého témou budú kovospracujúce remeslá – Mediarstvo, Cínarstvo, Zlatníctvo a Kováčstvo.