Voľné pódium 2023
5. januára 2023
Veľkonočné námestie
5. mája 2023

Každoročné pripomenutie Nežnej revolúcie a oslava Dňa boja za slobodu a demokraciu dostalo v roku 2022 v Banskej Bystrici novú podobu. Mesto Banská Bystrica v spolupráci so siedmimi hudobnými klubmi pripravilo na 17. a 18. november 2022 jedinečný hudobný festival. Sviatok venovaný slobode mohli obyvatelia Banskej Bystrice tento rok osláviť na prvom ročníku Klubového povstania.

Nový festival prepojil počas dvoch večerov známe banskobystrické kluby, akými je Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Urban Spot, Klub 77, Hogo Fogo Jazz & Art Club, Bosorka, Mefisto, Výklad a tiež Robotnícky dom. Milovníci hudobného umenia rôznych vekových kategórií si mohli užiť pestrú žánrovú ponuku zostavenú z takmer 30 koncertov a predstavení.

Myšlienka festivalového spojenia viacerých klubov na pôde mesta vznikla ešte pred dvomi rokmi, keď sa mesto uchádzalo o titul Mesto kultúry 2022. Inovatívny prístup ku kultúre v našom meste, založený na spolupráci všetkých aktérov v oblasti kultúry sa ukázala ako kľúčová aj pri Klubovom povstaní.

Dramaturgia festivalu vznikala v spolupráci s jednotlivými klubmi, pričom prvý ročník predstavil v Banskej Bystrici po dlhšom čase napríklad projekt Ultrazvuk s Vecom a Tonom S., rapera Konexa, skupinu Čisté tvary, skladateľskú a spevácku legendu Janka Lehotského či kultovú českú punkovú skupinu Znouzecnost. Na festivale vystúpilo aj holandské zoskupenie Ciao Lucifer, renomovaný saxofonista Erik Rothenstein s novým projektom Babele Beat Band a tiež The Electric Tribute Band s pesničkami banskobystrickej bigbeatovej legendy 60. rokov.

Zostavená hudobná dramaturgia, ktorá bola cielená na mladšiu generáciu paradoxne oslovila najviac divákov v produktívnom veku. Počet návštevníkov bol vyšší v prvý deň festivalu (štvrtok), napriek tomu, že druhý deň bol pracovný. Zámer prilákať návštevníkov do klubov, kde ešte nikdy neboli, spoznať a zažiť ich atmosféru a zároveň si vypočuť rôznorodé hudobné žánre sa vydaril a festival sa premenil na klubovú tour, keď sa diváci presúvali z jedného klubu do druhého. Veľkým prekvapením pre organizátorov bol záujem návštevníkov skôr o neznámejšie a alternatívnejšie hudobné produkcie (Meowlau x Val, Quatro Emocione, Junkless, Simple Souls, The Electric Tribute), ako o headlinerov festivalu (Konex, Janko Lehotský). Zúčastnení festivaloví diváci ocenili možnosť zažiť za jeden večer niekoľko koncertov rôznych žánrov naraz a pozitívne hodnotili aj ideu spoznávania jednotlivých klubov pôsobiacich v meste.

Oficiálne otvorenie festivalu sa uskutočnilo 17. novembra o 18:30 v Robotníckom dome pred koncertom banskobystrickej skupiny The Electric Tribute. Sprievodný program Klubového povstania však začal už 16. novembra v Záhrade CNK diskusiami so známym českým spisovateľom Pavlom Kosatíkom, klubovým organizátorom Marošom Pavúkom a premietnutím filmu Jakuba Julényho Komúna. Na výročie Dňa študentstva a Nežnej revolúcie (17.11.) organizátori pripravili Spomienkovú prechádzku po tematických miestach v uliciach Banskej Bystrice.

Cieľom Klubového povstania bolo pripomenúť hodnoty Nežnej revolúcie ako sloboda, tolerancia a dodržiavanie ľudských práv, aj preto sa festival prihlásil k iniciatíve Slovenská tepláreň, ktorá otriasla Slovenskom.

Organizačný tím:

Externá dramaturgia a produkcia – Jana Suraová, Slavo Sochor

Oddelenie kultúry – Ing. Jana Očenášová, Mgr. Zuzana Chrenková Srncová

Produkcia za OPM-KU-RD: Bc. Zuzana Kohútová, Ing. Katarína Hulinová

 

PROGRAM:

17.11.2022

ZÁHRADA CNK

19.00 Ciao Lucifer (NL)

21.00 Čisté tvary (SK)

HOGO FOGO

20.00 Quatro Emocione (SK)

URBAN SPOT

22.00 Ultrazvuk – Vec + Tono S. (SK)

ROBOTNÍCKY DOM

18.30 Otvorenie festivalu – The Electric Tribute Band (SK)

20.00 Secret Session (SK)

KLUB 77

21.00 Punkinson (SK)

22.30 Fvck Cvlt (SK)

MEFISTO

19.30 Tomáš Pohorelec  – Revolučné songy

BOSORKA

19.30 Box (SK)

21.30 Chorobopop (CZ)

23.30 Znouzectnost (CZ)

VÝKLAD

22.00 Silent disco

18.11.2022

ZÁHRADA CNK

19.30 Junkless (SK)

21.00 Simple Souls (SK)

HOGO FOGO

20.00 Erik Rothenstein & Babele Beat Band (SK)

22.00 Jam Session (SK)

URBAN SPOT

23.00 Konex (SK)

ROBOTNÍCKY DOM

19.00 Janko Lehotský (SK)

KLUB 77

20.00 Mladosť pochabosť (SK)

22.00 Meowlau x Val (SK)

BOSORKA

21.00 Matej Makovický – stand up (SK)

22.30 29. August (SK)

00.30 Distax (SK)

VÝKLAD

22.00 Silent disco